Сонячна електростанція та «зелений» тариф в Україні

В даній статті ми спробуємо максимально доступно пояснити що таке «зелений» тариф і чому на сьогоднішній день це одна з найбільш привабливіших інвестицій у власне фінансове майбутнє.

Отож розпочнемо в першу чергу з того, що власне таке «зелений» тариф і навіщо він потрібен.

Зелений тариф – економічний механізм, спрямований на заохочення генерації електроенергії відновлюваною енергетикою. Застосування зеленого тарифу зазвичай включає використання наступних інструментів:

  • Гарантований доступ до енергомережі;
  • Довгострокові контракти на придбання електроенергії;
  • Встановлення відносно високих закупівельних цін, які враховують вартість відновлюваних джерел енергії.

Регіональні або національні енергопостачальники зазвичай зобов’язані купувати електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел. У багатьох країнах гарантується придбання електроенергії, що отримується з поновлюваних джерел енергії в рамках довгострокових (15-25 років) контрактів.

Станом на 2009 рік зелені тарифи використовувались в тій чи іншій формі у 63 країнах світу, включно з Україною.

Закон України від 04.06.2015 р. № 514-VIII щодо створення конкурентних умов для виробництва «чистої» енергії. Відповідно до діючого Закону «зелений» тариф прив’язано до курсу євро до 2030 року, що дозволяє нівелювати ризики інфляції. Також скасовано вимогу щодо «місцевої складової» та запроваджено надбавку до тарифу за використання українського обладнання. Загалом «зелені» тарифи в Україні сьогодні є одними з найбільших в Європі. Рекомендуємо дуже уважно перечитати цей закон і всі побоювання які ми  найчастіше чуємо зникнуть.

Наприклад: «Той «зелений» сьогодні-завтра відмінять і що я буду робити з цією станцією!»

«Зелений» тариф не відмінять, він діє до 2030-го року, тобто виплати по зеленому тарифу будуть надходити ще 12 років.

«Гривня кожного дня знецінюється. Навіщо мені вкладати кошти, якими я зможу оплачувати електроенергію ще 15-20 років?».

Тут потрібно сісти з калькулятором і просто порахувати, при цьому варто знати:

«Зелений» тариф прив’язаний до курсу євро. Тобто якщо наша валюта знецінюється, то це не означає, що Ви втратите купу грошей, яку вклали під час будівництва сонячної електростанції. Курс євро і відповідно ставка «зеленого» тарифу перераховується кожного кварталу і динаміка тільки в збільшенні виплат. Контролює весь цей процес НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ ‘НКРЕКП‘.

На сьогодні ставка «зеленого» тарифу складає 5,87 грн. за 1 кВт відданий в мережу (для сонячних електростанцій, що введені в експлуатацію з 2017 по 2019 р. включно). Для розуміння динаміки, на момент прийняття Закону, в 2015 р., «зелений» тариф складав 4,32 грн.

Отже, динаміка позитивна, тому, що з ростом курсу євро «зелений» тариф тільки збільшується, тобто інфляція не «з’їсть» весь дохід від роботи Вашої сонячної електростанції. Всі постанови можна перевірити на сайті НКРЕКП.

Ще одним з цікавих аргументів є наприклад:

«Навіщо я буду витрачати гроші на дахову сонячну електростанцію 30кВт, краще покладу гроші до банку, а відсотками буду оплачувати електроенергію».  

Давайте розглянемо більш детально, цей приклад:

Сонячна електростанція 30кВт буде коштувати $27 000,00 повністю під «ключ» з підключенням «зеленого» тарифу.  Скільки можна отримати коштів, якщо ці гроші розмістити в банк. Йдемо на досить відомий ресурс і шукаємо найбільш вигідний депозит у валюті. Обираємо можливість частково знімати кошти (нам же треба якось платити за електроенергію) і бачимо, що найбільш приваблива ставка річних складає 3%, тобто за рік маємо $810 на оплату електроенергії. Як варіант розглянемо депозит без можливості знімати кошти (там відсоток більший 4,25%) тобто на виході маємо $1 147,00 доходу.

Тепер розглянемо варіант при якому ці ж $27 000,00 будуть вкладені в проект будівництва дахової сонячної електростанції 30кВт. Така фотоелектрична станція за рік згенерує 34 000 кВт·год. Наприклад власне споживання «з’їсть» 5 000 кВт·год на рік. В нас залишиться 29 000 кВт на «продаж» за ставкою 5,87 грн за кожний «зелений» кіловат. Що в результаті принесе нам дохід в розмірі 170 230 грн. на рік, а також економію в витратах на електроенергію близько 8 400,00 грн на рік. Тобто, загалом 178 630,00 грн. в рік. А якщо цю суму перевести в $ по курсу 27,2 то отримаємо $6 567,00 в рік. Нагадаю, в банку ми отримали би $1 147,50? що складало 4,25% річних, а з фотоелектричною станцією отримуємо значно більше, що відповідно складає 25% і жоден банк не дасть Вам такий відсоток.

Далі висновки робіть самі, термін окупності сонячної станції 30кВт складає від 4 до 5ти років, доцільність більш ніж очевидна.

УСІ НОВИНИ